SSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 1 day agomeal choicesopuli.xyzimagemessage-square85fedilinkarrow-up1521arrow-down115
arrow-up1506arrow-down1imagemeal choicesopuli.xyzSSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 1 day agomessage-square85fedilink
minus-squaredriving_crooner@lemmy.eco.brlinkfedilinkarrow-up8·1 day agoIn Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
minus-squareWarl0k3@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up4·1 day agoThey’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.
minus-squareWarl0k3@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up1·edit-23 hours agoIs it? There’s only three units with a single conversion, and it’s quite a commonplace one (lbs <> g)
minus-squareBeigeAgenda@lemmy.calinkfedilinkarrow-up3·1 day agoThe best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
minus-squarexylol@leminal.spacelinkfedilinkarrow-up3arrow-down1·edit-21 day agoIn the us they are 20 for a dollar or 20 free if you buy other vegetables and fruits They grow like crazy too so you can always just have a tree similar to lemons
In Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
They’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.
What wild mix of units
Is it? There’s only three units with a single conversion, and it’s quite a commonplace one (lbs <> g)
The best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
In the us they are 20 for a dollar or 20 free if you buy other vegetables and fruits
They grow like crazy too so you can always just have a tree similar to lemons